Únor 2008

Plemený hřebec hledá nevěstu!

6. února 2008 v 12:54 | BB
Jack Březový potok je krásný dospělý hřebec s vyrovnanou povahou dovezený přímo z Irska (jeden z mála v ČR). Uchovněn byl na vůbec prvním svodu v České republice na Farmě Heroutice na jaře 2007. Jeho fotografie byla zveřejněna ve Světě koní 04/2007. Na svodu byl velmi pěkně posouzen Holandskými inspektory Wim a Marijke Heijkoopovými. Nyní Jacka Březový potok (zvaného Sumo) můžete vidět přímo v akci na představeních rytířské skupiny divadla na koních ORDO KROMEN a jeho kvality či temperament posoudit osobně. Kontakt: Pavel Novák tel.: 724 852 666, e-mail: pavelolafnovak@seznam.cz, barahomolkova@seznam.cz, www.ordokromen.cz. Poskytneme vám rádi všechny potřebné informace. Kohoutková výška je 151 cm, 3 premie. Cena připuštění 8 000 Kč. Ve složce "fotografie" se můžete podívat na některé pěkné záběry, tímto děkujeme za jejich poskytnutí, našim fotografům Pospíšilovým, Evě Hejlové a Karol.
STANDARD
Celkový vzhled - Kůň je kompaktní, silný, statné kostry a svalstva, se schopností pracovat jako všestranné zvíře. Někteří koně mají sklon být podsaditější. Je impozantního vzhledu, dobře vyvážený a proporcionální, kvadratického formátu.
Hlava, má být nesena hrdě na vysoko nasazeném, silném elegantně klenutém krku. Hlava má být přiměřená velikosti těla, má mít rovný profil, široké čelo a nozdry, čelist a žuchvy plných tvarů. Oči velké. Uši elegantně a dobře nasazené.
Krk kompaktní, ne příliš krátký, silně osvalený s velmi bohatou hřívou (obzvláště u hřebců).
Tělo má být krátké, kompaktní se žebry prohnutými do tvaru sudu.
Hřbet je krátký, rovný lehce stoupající k zádi. Páteř a kyčle by neměly být patrné.
Hrudník má být silný a ne příliš široký nebo úzký.
Záď je silná, široká a vyjímečně svalnatá.
Ocas je vysoko a dobře nasazený. silně osrstěný se schopností narůst do značné délky.
Přední nohy mají být silné, ne moc krátké. Předloktí dlouhé a silně osvalené. Vyvážené s proporcemi celého těla.
Zadní nohy mají být velmi vyvinuté s dobře zaoblenou a vysokou zádí.
Rousy jsou charakteristickou a dekorativní ozdobou, a to specielně u těžšího typu.
Kostra - Irish cob je klasifikován jako středně těžký (medium weight) nebo velmi težký (heavy weight) Pozn.: celkový vzhled včetně hřbetu se vztahuje ke zvířatům v dobré kondici.
Výška (rozdělení kategorií pro show) - sekce A 153 cm - 170 cm, sekce B 148 cm - 153 cm, sekce C do 148 cm
Temperament - Irish cob je učenlivý, s přátelským přístupem k lidem a ostatním zvířatům.
Barvy -
1. Povolené barvy - všechny jednolité barvy včetně šedých a strakatých/grošovaných (roan), všechny jednolité barvy včetně šedých a strakatých/grošovaných (roan) s bílými znaky (body markings). Pozn.: Tam kde jsou bílé znaky jsou koně buď strakatí nebo grošovaní a jsou popsáni jako barevní Irish Cobs.
2. Nepovolené barvy - Albíni
Pohyb a akce - Irský cob s jeho jedinečným exteriérem, elegantní hřívou a ocasem, velkou barevnou variabilitou prezentuje krásný a proměnlivý vzhled - především v pohybu.
Krok - pokud je předváděn, nabízí extra dojem a styl chladnokrevných koní, přesto nesmí působit těžkopádně.
Klus - kouzelná, až přehnaně vysoká akce předních nohou je typická a žádoucí pro tento typ koně. Někteří koně mají sklon k malému "rozmetání" ve spěnkách předních nohou při klusu. Toto by nemělo mít vliv na dobrou délkou kroku který je přímý a živý.